Drugie srebro Dobka. Rosyjska klątwa

Patryk Dobek zdobył drugi srebrny medal podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Rieti! Nasz zawodnik poprowadził sztafetę 4x400m na drugi stopień podium, choć przy odrobinie szczęścia, mógł być najwyższy.

Polacy, biegnący w składzie Paweł Walczuk, Rafał Smoleń, Łukasz Ozdarski i Dobek, długi czas nadawali ton wydarzeniom na bieżni, niemal do końca… prowadząc. Mistrzostwo Europy wymknęło się im dopiero na ostatniej prostej, kiedy to naszego reprezentanta minął świeżo upieczony indywidualny mistrz Straego Kontynentu, Paweł Iwaszko z Rosji.

Oostatecznie nasi przegrali z Rosajnami nieznacznie, ale obronili się przed atakami groźnych Brytyjczyków. Czas polskiej sztafety – 3.05.07 – jest zaledwie o 0.02 sekundy gorszy od aktualnego rekordu kraju, ustanowionego przed rokiem podczas Mistrzostw Świata w Barcelonie.

O wysokim poziomie rywalizacji w biegu rozstawnym świadczą wyniki pozostałych ekip:  zwycięzcy – Rosjanie – finiszowali w czasie 3.04.87 (rekord kraju), a trzei na mecie Brytyjczycy stracili do Polaków tylko 0.07 sekundy i także poprawili rekord swojego kraju.

Dla Patryka Dobka, wychowanka programu szkolenia młodzieży ENERGA ATHLETIC CUP, srebro w sztafecie jest drugim medalem, wywalczonym w Rieti. Wcześniej podopieczny Krzysztofa Szałacha, poprawiając własną „życiówkę”,  został wicemistrzem Europy w biegu na 400m, w którym także szybszy okazał się Iwaszow.

Znakomite występy Paryka we Włoszech chyba wywarły wrażenie na trenerze seniorkiej kadry czterystumetrowców, bo znalazł się w gronie pięciu zawodników, tworzących skład reprezentacyjnej sztafety na Mistrzostwa Świata w Moskwie.