Błysk Karsina w Osiecznej

Jeśli ENERGA ATHLETIC CUP zjeżdża do Osiecznej, oznacza to jedno: lekkoatletyczna wiosna już w pełni. Rywalizacja przenosi się z hal sportowych pod gołe niebo, a w przypadku małej miejscowości pod Starogardem Gdańskim w okolice lasu. Klasyfikację drużynową w biegach przełajowych wygrali zawodnicy z Karsina, dystansując gospodarzy.

W sąsiedztwie Zespołu Szkół Publicznych w Osiecznej rozegrano cztery biegi przełajowe.  W dwóch z nich zwyciężyli miejscowi adepci „królowej sportu”, nominalnie… chodziarze. W zmaganiach dziewcząt w kategorii gimnazjów najszybciej finiszowała Zuzanna Czaja, dopingowana na trasie przez swojego starszego brata, aktualnego mistrza Polski juniorów na 800m, Dominika. – Bieganie na średnich dystansach traktujemy z Zuzą jako element treningu wydolnościowego, ale na dłuższą metę córka chyba jednak zostanie przy chodzie sportowym – przyznaje ojciec i szkoleniowiec w jednym, Bogdan Czaja.

O wszędobylskiej w najlepszym tego słowa znaczeniu rodzinie Czajów było głośno z jeszcze jednego powodu. W lekkoatletycznym debiucie na najniższym stopniu podium stanęła najmłodsza z pięciorga latorośli trenera Czaji.  Marta w biegu „podstawówek” na 700m musiała uznać wyższość tylko bardziej doświadczonych Alicji Stój (Sopot) i Weroniki Koprowskiej (Pinczyn).

To jednak nie koniec sagi o usportowionych osieczańskich rodach. Wśród gimnazjalistów pierwszy w rywalizacji na 1700m linię mety minął Michał Stosik.  Na co dzień, podobnie jak Zuzanna Czaja, chodziarz, tyle, że z mistrzowskimi…genami. Michał przejął je po ojcu Stanisławie – siedmiokrotnym medaliście mistrzostw kraju seniorów, który w roli wójta gminy otwierał zawody w Osiecznej.

W gronie chłopców ze szkół odstawowych z kolei na dystansie o pół kilometra krótszym zwyciężył Daniel Chrapkowski z Karsina, pieczętując tym samym wygraną tego ośrodka w klasyfikacji zespołowej. – Znów myśl szkoleniowa z Karsina święci triumfy – śmieje się trener-koordynator programu ENERGA ATHLETIC CUP, Paweł Andrzejczak, nawiązując do pochodzącego z tej miejscowości Patryka Dobka. – A tak poważnie… Objawiło się kilkoro dzieci z pierwszych klas gimnazjum, które udowodniły, że mają talent. I znów słowa uznania należą się trenerom z Karsina: Henrykowi Szultce i Krzysztofowi Narlochowi – dodaje Andrzejczak.

W „drużynówce”  Karsin zwyciężył, zostawiając w pokonanym polu Osieczną i Szlachtę. W sumie w zawodach wzięło udział blisko 200 dzieci z  ośmiu ośrodków z Pomorza.

KLASYFIKACJA ZESPOŁOWA

1. KARSIN – 352 pkt

2. SZLACHTA – 256 pkt

3. OSIECZNA – 229 pkt

4. SOPOT – 211 pkt

5. KALISKA – 112 pkt

6. PINCZYN – 86 pkt

7. KOLBUDY – 31 pkt

8. LUBICHOWO – 23 pkt

 

DSCF7678