Rogowska „wyskakała” na molo minimum na Zurych

Anna Rogowska w pierwszym starcie w sezonie zagwarantowała sobie występ na Mistrzostwach Europy seniorów w Zurychu.  Zawodniczka SKLA Sopot, pod nieobecność Niemek – Martiny Strutz i Lisy Ryzih, wygrała XXVII Międzynarodowy Konkurs Tyczka na Molo. Wśród mężczyzn nie zawiódł faworyt – Piotr Lisek (OSoT Szczecin).

Nieobecność Niemek, tłumaczących się kłopotami rodzinnymi, nieco obniżyła temperaturę rywalizacji na sopockim Placu Zdrojowym, ale niedostatek sportowych emocji w konkursie pań starała się zrekompensować publiczności Rogowska. Podopieczna Jacka Torlińskiego w drugiej próbie skoczyła 4.50m, wypełniając tym samym minimum na sierpniowe Mistrzostwa Europy w Zurychu. Nasza zawodniczka nie zaprezentowała jednak pełni swoich możliwości, bo skróciła rozbieg z 16 do 14 kroków.

4.25m pokonała druga w klasyfikacji Finka Minna Nikkanen, a na zdecydowanie niższym pułapie skakały dwie pozostałe uczestniczki konkursu pań: Aleksandra Wiśnik (OSoT) i Paulina Hnida (MKS MOS Wrocław) -obie zaliczyły 3.90m.

W początkowej fazie zawodów uwagę sopockiej publiczności na chwilę odwróciła… świnia o wdzięcznym imieniu „Raczka”, która popularyzowała działania Fundacji „Pies szuka domu”.

                    „Raczka” prezentuje się sopockiej publiczności

Dobre skoki tyczkarzy skutecznie przywróciły równowagę i oczy wszystkich znów skierowały się na rozbieg. Trzech z nich – Piotr Lisek, Robert Sobera i Przemysław Czerwiński – przeskoczyło 5.55m, a jednocześnie cała „trójka” na 5.65m poległa. W tej sytuacji ze zwycięstwa mógł się cieszyć Lisek, który 5.55m pokonał w drugiej próbie, podczas gdy dwaj jego rywale – w trzecich. Pierwszej wysokości – 5.20m – nie zaliczyli Paweł Wojciechowski, Łukasz Michalski (obaj Zawisza Bydgoszcz) i Mateusz Jerzy.

                 Od lewej: Henryk Skwirowski, Krzysztof Narloch, Henryk Szultka, Rafał Has i Patryk Dobek

Minimum Rogowskiej jest drugą kwalifikacją na Mistrzostwa Europy dla SKLA. Dzień wcześniej uczynił to w biegu na 400m ppł Patryk Dobek, którego owacyjnie przywitano na Placu Zdrojowym. Dobek jest wychowankiem programu ENERGA ATHLETIC CUP i właśnie m.in. trenerzy, którzy kilka lat temu dostrzegli w nim kandydata na mistrza, Henryk Szultka i Krzysztof Narloch zostali wyróżnieni przez sopocki klub. Pamiątkowe wyróżnienia z rąk prezesa Janusza Lewandowskiego odebrali też szkoleniowcyHenryk Skwirowski z Kolbud (opiekun sprintera Mateusza Słowika),  Krzysztof Szałach i Rafała Has.

KOBIETY
1. Anna Rogowska (SKLA Sopot) 4.50
2. Minna Nikkanen Finlandia) 4.25
3. Aleksandra Wiśnik (OSoT Szczecin) 3.90
4. Paulina Hnida (MKS MOS Wrocław) 3.90

MĘŻCZYŹNI
1. Piotr Lisek (OSoT Szczecin) 5.55
2. Robert Sobera (AZS AWF Wrocław) 5.55
3. Przemysław Czerwiński (OSoT Szczecin) 5.55

 

tyczka_2014 014