Mistrzostwa Polski – ostatni przystanek przed Zurychem

Szesnaście osób liczy sobie reprezentacja Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego na 90. Mistrzostwa Polski Seniorów, które w dniach 29-31 lipca odbędą się w Szczecinie. Aż czworo zwodników SKLA może się pochwalić mianem najlepszych w swoich konkurencjach w kraju. Zatem cele są dwa: potwierdzić ten status i dowieść, że zasłużyło się na występ w Mistrzostwach Europy w Zurychu dwa tygodnie później.

Liderami tegorocznych tabel są Marta Jeschke na 200m (23.41), Anna Rogowska* – 4.50m w skoku o tyczce, Karolina Tymińska w siedmioboju (6266 punktów) i Patryk Dobek w biegu na 400m pł.  Co prawda z tej stawki nasza wieloboistka odpuszcza sobie rywalizację w nim, ale tylko po to, by w innych konkurencjach napsuć krwi krajowej czołówce. Jeśli wystartuje we wszystkich, do których została zgłoszona, to bez wątpienia zasłuży na miano najbardziej zapracowanej sopockiej lekkoatletki. Nazwisko Karoliny widnieje przy biegu na 200m, 100m ppł, skoku w dal i obu żeńskich sztafetach klubowych.

Wciąż z walki o wyjazd na czempionat do Szwajcarii nie rezygnuje Marta Jeschke. Szanse na indywidualny występ w Zurychu nikłe, ale my wierzymy, że podopieczna Michała Modelskiego w Szczecinie odpali na tyle, że rzuci na kolana decydentów z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. To tym trudniejsze, że  – zgodnie z obowiązującymi w tym roku regułami – wskaźnik, uprawniający do startu w ME trzeba wypełnić dwukrotnie. Marta powalczy na 100m, 200m i w biegu rozstawnym 4x100m.

Ze Szwajcarii, z trzytygodniowego zgrupowania wrócił za to Dobek, który zbierał siły po urazie ręki, odniesionym na mityngu w Pradze. Dla czyniącego błyskawiczne postępy na wysokich płotkach podopiecznego Krzysztofa Szałacha. – Każdy miewa jakieś lęki, wracając po kontuzji. Ja czuję respekt, ale mnie to wzmacnia.  Eliminacje pokażą na jakim poziomie jestem w stanie pobiec. Będę walczył o jak najwyższą lokatę, a mam nadzieję, że czas też będzie zadowalający – mówił na 24 godziny przed gotowością w blokach wychowanek programu ENERGA Athletic Cup.

Jeśli do finału awansuje świeżo upieczony triumfator Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Michał Galikowski, to także i za niego będziemy ściskać kciuki.

Najmniejszych kłopotów ze zdobyciem kolejnego tytułu do kolekcji nie powinna mieć Anna Rogowska. Dla naszej tyczkarki zawody w Szczecinie będą dobrym przetarciem przed najważniejszą imprezą sezonu letniego.

O emocje powinni też zadbać nasi czterystumetrowcy, którzy podczas lutowych Halowych Misrzostw Polski w ERGO ARENIE dowiedli, że – czego jak czego – ale ambicją mogliby  obdzielić co najmniej kilka innych ekip. Ich kapitalny finisz i brązowy medal daje nadzieję także na pozytywne doznania podczas czempionatu na otwartym stadionie.

SKŁAD SKLA NA MP W SZCZECINIE:

Mateusz Apacki 4x400m

Patryk Dobek  400m ppł, 4x400m

Michał Galikowski 400m ppł

Urszula Jakimowicz oszczep

Marta Jeschke  100m, 200m, 4x100m

Paulina Klawitter 100m, 200m, 4x100m, 4x400m

Bartosz Kobyłka oszczep

Zuzanna Leszczyńska  200m, 400m, 4x100m, 4x400m

Paulina Ligarska 7-bój

Maciej Nastkiewicz 4x400m

Katarzyna Ratajczyk  4x400m

Anna Rogowska  skok o tyczce

Łukasz Smolnicki  4x400m

Karolina Tymińska 100m ppł, 200m, skok w dal, 4x100m, 4x400m

Katarzyna Wesołowska  10m, 200m, 4x100m, 4x400m

 

 

* Autorem fotografii jest Marek Biczyk (Polski Związek Lekkiej Atletyki)

 

 

 

 

fot. Biczyk