Lekkoatletyczne honory w… Operze Leśnej

„Królowa sportu” zawładnęła Operą Leśną. Irena Szewińska za zasługi dla Sopotu od 10 września 2014 roku chlubi się mianem Honorowej Obywatelki Miasta. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski,  prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz i jego odpowiednik w Koncernie Energetycznym ENERGA, Mirosław Bieliński za wieloletnie wsparcie dla Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego i zaangażowanie w organizację Halowych Mistrzostw Świata odebrali z kolei Złote Odznaki Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie sceneria uroczystej ceremonii – Opera Leśna i preludium do koncertu Jose Torres&Havana Dreams przy akompaniamencie Polskiej Filharmonii Kameralnej.

Brawurową laudację na cześć trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej wygłosił znany komentator sportowy, Przemysław Babiarz, który w telegraficznym skrócie opowiedział o wybitnych osiągnięciach pani Ireny i jej dokonaniach po zakończeniu kariery. Wreszcie o zaangażowaniu w promocję kandydatury Sopotu jako gospodarza Halowych Mistrzostw Świata wśród decydentów Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki (IAAF). – Goście zawodów byli zachwyceni organizacją, halą i samym miastem, zapewniali, że będą do niego chętnie wracac nie tylko wspomnieniami. Zresztą podobnie jak ja, już teraz jedna z Was – mówiła do zgromadzonej w Operze Leśnej nie kryjąc wzruszenia multimedalistka olimpijska. Uchwałę Rady Miasta o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Sopotu odczytał przewodniczący rady, Wieczesław Augustyniak.

HMŚ nie byłoby, gdyby nie upór i determinacja inicjatora tej imprezy, Jerzego Smolarka. Wiarygodność organizacyjną dyrektora SKLA przez długie lata utrwalały sukcesy zarówno zawodników jego klubu, jak i flagowe okręty SKLA, czyli zawody Tyczka na Molo, Bursztynowa Mila i Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły – od dawna współfinansowane przez Grupę Lotos. Paliwowy gigant wspiera także program „Razem do Aten”, dzięki któremu trenerzy wypatrzyli i oszlifowali takie talenty jak Anna Rogowska czy sprinter Łukasz Chyła.

Patent sprawdza się również w przypadku następcy „Razem do Aten”: programie szkolenia młodzieży ENERGA Athletic Cup. Dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów z ośmiu pomorskich ośrodków otrzymały możliwość systematycznego treningu właśnie dzięki polityce ENERGI. Flirt obu spółek z sopocką „królową sportu” docenił Polski Związek Lekkiej Atletyki. Z rąk wiceprezesa PZLA, Zbigniewa Polakowskiego, Paweł Olechnowicz i Mirosław Bieliński odebrali Złote Odznaki PZLA.

Lekkoatletyczne wyróżnienia zwieńczył muzyczny akord w postaci gorących kubańskich rytmów Jose Torresa i jego zespołu w symfonicznej oprawie i w obecności blisko czterech tysięcy mieszkańców Trójmiasta, w tym dwustu reprezentantów SKLA i ENERGA Athletic Cup.

 

SONY DSC