ENREGA Athletic Cup: olimpijczyk z Helsinek nagradzał zwycięzców

Sprinty chłopców i skok wzwyż dziewcząt obrodziły najbardziej wartościowymi wynikami podczas drugich pod dachem zawodów z cyklu ENERGA Athletic Cup. Zmagania młodych lekkoatletów, organizowane przez Sopocki Klub Lekkoatletyczny, obserwował i dekorował najlepszych na podium Roman Korban, olimpijczyk z 1952 w biegu na 800 metrów.

Znów, tak jak przed dwoma tygodniami w Gdyni, w hali gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, zaimponowała Paulina Steć. 13-latka z Wilcząt, mimo, że dopiero od niedawna, bez kompleksów rywalizuje ze starszymi od siebie zawodniczkami, z każdym kolejnym startem udowadniając, że została obdarzona niepospolitym talentem. Wzwyż skoczyła 1.62m, o 2 centymetry poprawiając swoje najlepsze do tej pory osiągnięcie i wygrywając konkurs. Paulina zostawiła rywalki daleko w tyle, inaczej niż triumfator biegu na 60m w kategorii gimnazjalistów, Karim Hacz (Kolbudy). Walka była tak zacięta, że o wygranej decydowały dziesiąte części sekundy. Drugi – z takim samym czasem, 7,3 sekundy – finiszował Kosma Rassmus (Sopot), a jako trzeci na metę wpadł Marcin Treder (Kolbudy), który był tylko o 0,1 sekundy.

Do czerwoności, m.in. spikera, którego funkcję pełnił trener-koordynator programu, Paweł Andrzejczak, rozgrzał bieg na 1000m, w którym medalistę Mistrzostw Polski Młodzików w chodzie na 5km, Michała Stosika (Osieczna) na finiszowych metrach wyprzedził Szymon Sikora z Pinczyna.

Ci, którzy stawali na podium, medale i pamiątkowe dyplomy odbierali z rąk 87-letniego Romana Korbana, w latach 50. trzykrotnego mistrza Polski na średnich dystansach i olimpijczyka z Helsinek z 1952 roku. – Fantastycznie, że są w Polsce miejsca, gdzie zapaleńcy tacy jak pan Jerzy Smolarek zarażają pasją do sportu. Cieszy mnie to tym bardziej, że rzecz dzieje się na moim ukochanym Wybrzeżu – podkreśla pan Roman, od wielu lat mieszkający w Australii, gdzie pisze książki o sporcie polonijnym i urokach Antypodów.

Kapitalny występ kolbudzkich sprinterów nie zmienia faktu, że ośrodek z tej podgdańskiej miejscowości żegna się z cyklem ENERGA Athletic Cup. W styczniowych zmaganiach dojdzie do przetasowań w gronie uczestników. Trenerzy SKLA będą również wypatrywać lekkoatletycznych talentów w takich miejscowościach jak Czersk i Mikołajki Pomorskie. Jakie kryteria decydowały o wyborze akurat szkół z tych miejscowości? – Trzy powody: wielkość placówki, determinacja nauczycieli wychowania fizycznego i nastawienie dyrektorów. W Czersku i Mikołajkach Pomorskich tkwi potencjał, dlatego postanowiliśmy zaprosić ich do programu – mówi Andrzejczak.

 W zawodach w Gdańsku rywalizowało blisko 270 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych (klasy IV-VI) i gimnazjów. Kolejne zmagania w ramach ENERGA Athletic Cup odbędą się w styczniu w Lubichowie.

NAJCIEKAWSZE REZULTATY:

60m – chłopców – GIM                                                                      

1. Karim Hacz – 7,3s – Kolbudy

2. Kosma Rassmus – 7,3s – Sopot

3. Marcin Treder – 7,4s – Kolbudy

600m – dziewcząt – GIM

1. Karolina Młot – 1:51,8 – Sopot

2. Wiktoria Ostrzyniewska – 1:54,7 – Sopot

3. Emilia Mikszuta – 1:59,3 – Sopot

 

1000m – chłopców – GIM

1. Szymon Sikora – 3:02,3 – Pinczyn

2. Michał Stosik – 3:04,0 – Osieczna

3. Damian Połom – 3:10,7 – Osieczna

 

skok wzwyż chłopców – GIM

1. Jaromir Stromski – 175cm – Sopot

2. Dawid Noga – 170cm – Lubichowo

3. Kamil Kłosowski – 165 cm – Osieczna

 

 

DSC00158