SKLA jest kobietą! Juniorki na pudle

Złoty, srebrny i dwa brązowe medale z Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych z Torunia przywieźli reprezentanci Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. A właściwie reprezentantki, bo na podium stawały wyłącznie panie.

Jako na murowaną kandydatkę do złota wskazywano na Paulinę Borys. Mimo, że od większości zawodniczek, z którymi przyszło jej rywalizować, jest młodsza o dwa lata. Nasza skoczkini, od kilku miesięcy trenująca pod okiem ojca Jerzego Borysa, jednak tych oczekiwań nie zawiodła. 17-latka konkurs rozpoczynała, kiedy pozostałe rywalki zdążyły już skończyć w nim swój udział – od wysokości 1.70 m. Pokonała ją w pierwszej próbie, podobnie zresztą jak 1.73 m, by zaatakować własny rekord życiowy w hali. Niestety, trzykrotnie Paulina strąciła poprzeczkę zawieszoną na 1.81 m.

Worek medalowy dla SKLA już pierwszego dnia zmagań w Toruniu rozwiązała Zuzanna Czaja. Brąz w chodzie na 3 kilometry pochodząca z Osiecznej Zuza okrasiła nowym rekordem życiowym, wpadając na metę z czasem 14.39.85 – lepszym od poprzedniego aż o 25 sekund! Zwyciężyła Emilia Gręziak z WLKS Iganie Nowe.

Rzeczy wielkiej dokonała w konkursie pchnięcia kulą o wadze trzech kilogramów Karolina Urban. Podopieczna trenerki Aleksandry Walczak swoją „życiówkę” poprawiła o 70 centymetrów, miotając na odległość 15.68. Ten rezultat dał sopociance srebrny medal w rywalizacji juniorek młodszych, choć do końca po piętach deptały jej Nikoka Sułek (MMKS Gdańsk) – 15.65 m i Ewa Staruch (AZS AWF Warszawa) – 15.50.

Dobry występ SKLA podczas juniorskiego czempionatu przypieczętowała Emilia Kusy, potwierdzając zarazem rosnące aspiracje sopockiej tyczki. Biegająca jeszcze rok temu sprinty Kusy w ciągu tego czasu poczyniła tak znaczący postęp w trudnej przecież technicznie konkurencji, że zdążyła stanąć na podium, co prawda najniższym, ale mistrzostw Polski. Trzecie miejsce wywalczyła skokiem na wysokośc 3.50m.

Zima 2014/2015 należy w SKLA zdecydowanie do pań. Tylko one sięgały po medale na krajowej arenie w kategoriach młodzieżowych. Jeśli doliczyć do dorobku złoto Pauliny Ligarskiej w rywalizacji wielobojowej, to wychodzi, że 5 medali mistrzostw Polski padło łupem sopocianek. Wszystkie są uczestniczkami programu szkolenia młodzieży ENERGA Athletic Cup.

Tym razem gorzej powiodło się chłopakom. Mimo ustanowienia nowego rekordu życiowego w konkurencji chodu na 5 kilometrów, zaledwie otarł się o podium Michał Stosik. Syn byłego reprezentanta Polski w chodzie sportowym ,a  obecnie burmistrza Osiecznej – Stanisława Stosika, zajął czwartą lokatę.

O 0.01 sekundy swoje najlepsze osiągnięcie w biegu na 60 metrów poprawiła Julia Okuń, co pozwoliło jej zając szóste miejsce wśród juniorek młodszych. Taką samą lokatę wynikem 3.30m „wyskakała” o tyczce Natalia Celej. „Oczko” niżej, na siódmym miejscu w kuli, uplasował się Rafał Rendaszka, któy pchnął 15.29, dużo bliżej od czołowych kulomiotów.

Więcej informacji o HMPJ i nadchodzących HMPS znajdziecie na profilu
Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego

czaja_stosik