Z Pomorza na Pekin tylko SKLA!

Spośród 44 lekkoatletycznych klubów na Pomorzu, tylko zawodnicy Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego będą reprezentować Polskę podczas zbliżających się Mistrzostw Świata Seniorów w Pekinie (22-30 sierpnia). Pięcioosobową ekipę, oprócz SKLA, wystawia jedynie AZS AWF Wrocław, choć wśród dolnośląskich akademików aż troje to członkowie sztafety.

Jakkolwiek największe nadzieje można wiązać z już okrzykniętym przez obserwatorów „królowej sportu” supertalentem, Patrykiem Dobkiem, to należy pamiętać, że uczestnik programu ENERGA Athletic Cup w biegu na 400 metrów przez płotki wciąż posiada skromne doświadczenie. – Występ Patryka w Pekinie to wróżenie z fusów. Z jednej strony robi błyskawiczne postępy, jest drugim w tym roku Europejczykiem w tej konkurencji, a dziewiąty na świecie, z drugiej zaś – w absolutnie topowym gronie rywalizował do tej pory tylko raz – podczas Diamentowej Ligi w Monaco. Zresztą ze znakomitym skutkiem, bo w doborowym towarzystwie zajął drugie miejsce – przypomina Jerzy Smolarek, dyrektor SKLA.

W teorii, wynik bliski rekordu życiowego powinien dać Dobkowi awans do ścisłego finału 400 m ppł, a jeśli stanie się to faktem, to może włączyć się do walki o medale. – Chłopak z Osowa koło Karsina to prawdziwy fighter, więc nie można wykluczyć miłej niespodzianki – dodaje Smolarek.

Nazwisko podopiecznego Krzysztofa Szałacha widnieje również wśród uczestników sztafety 4×400 metrów.

Ogromnym sukcesem byłby też awans do „ósemki” sprinterek w biegu rozstawnym, gdzie od lat jedną z głównych ról odgrywa Marta Jeschke. Ponadto zawodniczka SKLA będzie miała okazję wystartować w eliminacjach biegu na 200 metrów. W tym sezonie sopocianka pobiegła tylko o 0,08 sekundy wolniej od „życiówki”, zatem jej poprawienie sama Marta z pewnością uzna za spore osiągnięcie.

Za takowe trzeba będzie uznać jakiekolwiek punktowane miejsce (czołowa „8”) pozostałych lekkoatletów SKLA: Karoliny Tymińskiej w siedmioboju, Angeliki Cichockiej w biegach na średnich dystansach (800 m, 1500 m) i Artura Nogi.

Ten ostatni ze stolicy Chin ma wyłącznie pozytywne wspomnienia. W 2006 roku został tam mistrzem świata juniorów w biegu na 110 metrów przez płotki, by dwa lata później sprawdzić niespodziankę, wdzierając się do finału tej konkurencji, gdzie zajął ostatecznie piątą lokatę.

Trudno od naszych zawodników wymagać medali na Mistrzostwach Świata w Pekinie, ale każdy wynik w okolicach rekordu życiowego lub jego pobicie będzie dowodem na dobre przygotowanie do najważniejszej imprezy sezonu – uważa dyrektor SKLA.

Zawodnicy SKLA to jedyni reprezentanci Pomorza podczas światowego czempionatu, a klub z nadbałtyckiego kurortu „dostarcza” do kadry biało-czerwonych najliczniejsze grono lekkoatletów. Równać się z nim może jedynie AZS AWF Wrocław, choć w tym przypadku troje zawodników to uczestnicy biegów sztafetowych.

To tym bardziej wartościowe, że po pierwsze mamy rok przedolimpijski, a po drugie – kryteria kwalifikacji do mistrzostwa świata, narzucane przez federację, są ostrzejsze niż na igrzyska – kończy Jerzy Smolarek.

 

TEAM SKLA NA LEKKOATLETYCZNE MŚ W PEKINIE

Angelika Cichocka – 800 m, 1500 m                                             Patryk Dobek – 400 m ppł, 4×400 m

Marta Jeschke – 200 m, 4×100 m                                                  Artur Noga – 110 m ppł

Karolina Tymińska – siedmiobój 

sopot na pekin