ENERGA Athletic Cup: nowy sezon, nowe nadzieje i… Nowa Cerkiew

Z ośrodkiem z Nowej Cerkwi, nową energią i nowymi nadziejami wystartowała ósma edycja cyklu ENERGA Athletic Cup – lekkoatletycznego programu szkolenia młodzieży, który od 2008 roku zdążył zaszczepić nawyk do aktywności fizycznej w co najmniej kilku tysiącach dzieci z województwa pomorskiego. Inauguracja kolejnej odsłony rywalizacji odbyła się w hali Gdyńskiego Centrum Sportu.

– Jestem przeszczęśliwy z debiutu w zawodach. Aż trzech miejsc na podium i w ogóle znakomitego występu moich podopiecznych się nie spodziewałem – promieniał z radości Artur Jaster, opiekun zawodników z Nowej Cerkwi – miejscowości w powiecie chojnickim, mającej ambicję silniejszego zaakcentowania swojego uczestnictwa w ENERGA Athletic Cup. Dzieci z Zespołu Szkół, w którym Jaster pełni rolę nauczyciela wychowania fizycznego, bez kompleksów włączyły się do rywalizacji z rówieśnikami, a najkorzystniejsze wrażenie wywarł start Szymona Gnacińskiego, który zwyciężył w biegu na 1000 metrów, drugiego na mecie konkurenta dystansując o 15 sekund. – Szymon wypadł rewelacyjnie, ale pękam z dumy z całej mojej ekipy. Ich zapał, dyscyplina, pozytywne nastawienie do uprawiana sportu także mnie napędzają. Proszę sobie wyobrazić, że kiedy, jeździmy na zawody gminne, to zawsze kompletuję pełny skład. Sytuacja, że ktoś miałby się wykpić zwolnieniem lekarskim albo inną wymówką w ogóle nie wchodzi w rachubę – przyznaje opiekun debiutantów.

Dołączył ośrodek z Nowej Cerkwi i Pogórza pod batutą związanego od lat z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym trenera Wojciecha Niemkiewicza, z programem pożegnały się natomiast Czersk i Szlachta. Jeśli jednak ktoś myśli, że do udziału wystarczą jedynie dobre chęci – jest w błędzie. Na miejsce w ENERGA Athletic Cup i możliwość mierzenia się z innymi trzeba sobie solidnie zapracować. – Dla nowicjuszy pierwsze i następne zawody zazwyczaj stanowią weryfikację ich umiejętności, determinacji i zapału. Dlatego bacznie się im przyglądamy, rejestrujemy wyniki, a potem wspólnie decydujemy o dalszych losach – mówi Paweł Andrzejczak, trener koordynator ENERGA Athletic Cup.

Blisko 300 zawodników, dziewcząt i chłopców, rywalizowało w pięciu konkurencjach: biegu na 50 metrów, 1000 m (600 m dziewczęta), skoku w dal, skoku wzwyż i w pchnięciu piłką lekarską. Zmagania rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: szkół podstawowych (klas IV-VI) i gimnazjów. Oprócz Nowej Cerkwi, w zawodach wzięły udział ośrodki z Karsina, Chmielna, Kalisk, Osiecznej, Pinczyna, Lubichowa, Wilcząt, Mikołajek Pomorskich, Gdyni, Sopotu i podgdyńskiego Pogórza.

Najlepszym nagrody wręczała Anna Rogowska. Była mistrzyni świata w skoku o tyczce, od niespełna roku jako ambasadorka programu ENERGA Athletic Cup, wspiera SKLA w poszukiwaniu godnych następców. Zresztą najmłodszych adeptów „królowej sportu” dopingowali, a niekiedy wcielali się w rolę sędziów, inni znani – ale w odróżnieniu od Ani – czynni lekkoatleci: wieloboistka Karolina Tymińska, sprinterka Anna Kiełbasińska, trójskoczek Michał Lewandowski i były mistrz Polski w rzucie oszczepem, Hubert Chmielak.

KOMPLET WYNIKÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ 

Do kolejnej rywalizacji pod szyldem ENERGA Athletic Cup dojdzie 19 grudnia, także w Gdyńskim Centrum Sportu.

DSC_0524