Tyczka na Molo 3 czerwca

Czołówka polskich zawodników zaprezentuje się mieszkańcom i turystom podczas konkursu „Tyczka na Molo”. Po raz pierwszy panie i panowie będą skakać osobno, co oznacza, że 3 czerwca na sopockim Placu Zdrojowym szykuje się prawdziwe święto tyczki.

 O ile przez długie lata uwaga organizatorów, Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego i Kąpieliska Morskiego Sopot, koncentrowała się na rywalizacji kobiet, o tyle po zakończeniu kariery przez Annę Rogowską, na rozbiegu przed molo królują mężczyźni. Nie może być jednak inaczej, skoro od kilku lat „polska szkoła tyczki” może się pochwalić wychowankami, którzy liczą się w walce o medale najważniejszych światowych imprez. To również powrót do źródeł, bo właśnie od męskich zmagań rozpoczęła się w 1984 roku historia najstarszych zawodów lekkoatletycznych, rozgrywanych poza stadionem.

3 czerwca na w Sopocie będzie można dopingować trzech z czterech najlepszych polskich tyczkarzy, w tym dwóch, którzy zdążyli wypełnić minimum Polskiego Związku Lekkoatletycznego na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Stawkę uzupełnią zawodnicy z Wielkiej Brytanii, Łotwy, Norwegii i Finlandii. Wśród nich, legitymujący się rekordami życiowymi na poziomie 5.70 metra. Dla pierwszej „szóstki” przewidziano nagrody finansowe. Początek konkursu mężczyzn zaplanowano na godzinę 16.30.

Najlepsze krajowe tyczkarki podtrzymają tradycję rywalizacji z zagranicznymi rywalkami, tym razem walcząc o triumf z zawodniczkami ze Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Żeński konkurs zostanie poświęcony pamięci Henryka Kurowskiego, wieloletniego dyrektora kąpieliska i inicjatora zawodów na sopockim molo. Rekord mityngu – 4.77 metra – należy do Rogowskiej i został ustanowiony w 2005 roku. Rezultat ten był wówczas jednocześnie nowym rekordem Polski. Start konkursu pań o godz. 13.

Ostateczna obsada XXIX Konkursu Tyczka na Molo będzie znana tuż przed zawodami. Konkurs odbędzie się dwa miesiące przed igrzyskami i nieco ponad miesiąc przed Mistrzostwami Europy w Amsterdamie.

W przerwie między konkursami wystąpi znana z programu „Mam talent”, Natalia Cepelik-Muianga.

Wstęp wolny

lisek