ENERGA Athletic Cup: kurs na… Kolumbię

Mocna inauguracja sezonu w wykonaniu Karoliny Urban! Zawodniczka SKLA, uczestniczka ENERGA Athletic Cup, w konkursie pchnięcia kulą osiągnęła rezultat, uprawniający ją do startu w mistrzostwach świata juniorów młodszych w Kolumbii. Młodsi koledzy kulomiotki z programu szkolenia młodzieży, podczas zawodów otwarcia w Sopocie, „wykręcili” kilka obiecujących wyników w konkurencjach biegowych.

Urban trzykilogramową kulą posłała na odległośc 15,54 metra – o prawie pół metra dalej niż wynosił jej najlepszy do tej pory rezultat. Teoretycznie gwarantuje on przepustkę na mistrzostwa świata juniorów młodszych w kolumbijskim Cali. Teoretycznie.  – Lepiej dmuchac na zimne. Wsród krajowych rówieśniczek Karoliny toczy się olbrzymia rywalizacja. Co najmniej 5-6 osób stac na wypełnienie minimum, a do Ameryki Południowej pojadą tylko najlepsi – tonuje nastroje Paweł Andrzejczak, trener – koordynator ENERGA Athletic Cup.

Bliski dokonania podobnego wyczynu podczas mityngu kontrolnego w Gdańsku był Rafał Rendaszka. Dyskobolowi SKLA do wskaźnika Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) zabrakło raptem… 3 centymetrów. Podopieczny Piotra Taube własny rekord życiowy poprawił – bagatela!- o ponad 1,5 metra, rzucając 55,97 m i deklasując rywali. Paszport do Kolumbii jeszcze nie teraz, ale termin osiągania minimów przez juniorów młodszych władze „królowej sportu” ustaliły na 20 czerwca.

Młodsi koledzy miotaczy SKLA, dopiero zaczynający swą przygodę z lekkoatletyką, sezon letni powitali zawodami na sopockim Stadionie Leśnym, gdzie do rywalziacji w kolejnym odcinku serialu pod nazwą ENERGA Athletic Cup stanęło prawie 300 zawodników i zawodniczek z 10 pomorskich ośrodków: Gdyni, Czerska, Lubichowa, Kalisk, Karsina, Osiecznej – Szlachty, Pinczyna, Mikołajek Pomorskich i Sopotu. Dla jednych zmagania na tartanie obiektu SKLA to nie pierwszyzna, inni debiutowali. Największe wrażenie na obserwatorach wywarł występ gdynianina Piotra Dobrzańskiego. 12-latek w pierwszym oficjalnym starcie i po zaledwie dwóch trenigach na bieżni za plecami w biegu na 1000 metrów szkół podstawowych zostawił o rok starszych od siebie i bardziej zaprawionych w bojach rywali. Zwyciężył z czasem 3.08.78 – o niemal dwie sekundy wyprzedzając drugiego na mecie Przemysława Michalskiego. – Piotrka wypatrzyłem podczas szkolnych mistrzostw Gdyni, gdzie wyróżniał się z grona rówieśników. Technicznie jest – mówiąc slangiem szkoleniowym – surowy, ale jednocześnie trudno mu odmówic siły i wytrzymałości – chwali debiutanta trener Ryszard Urbanek (SKLA).

Wartościowy wynik zanotował inny biegacz, Kosma Rassmus, którego plecy rywale w biegu na 300 metrów oglądali z daleka.

W sumie w zawodach na sopockim Stadionie Leśnym rozegrano 22 konkurencje dziewcząt i chłopców. Najlepszych nagrodzono pamiątkowymi medalami i dyplomami, które wręczała ambsadorka programu ENERGA Athletic Cup, Anna Rogowska.

KOMPLET WYNIKÓW 

urban