Dobek najlepszy w Europie! Z Estonii wraca ze złotem i srebrem

Patryk Dobek z tytułem Młodzieżowego Mistrza Europy (do lat 23)! Bieg finałowy w Tallinnie sopocianin wygrał pewnie, a zwycięstwo okrasił rekordem życiowym poniżej 49 sekund!

Zawodnik SKLA był  głównym faworytem biegu na 400 metrów ppł i oczekiwań swoich i kibiców lekkiej atletyki nie zawiódł. Biegnący na czwartym torze Dobek za rywali na sąsiednich torach miał Finów: Oskari Moro i Jussi Kanervo. Obaj pierwszą część dystansu mocno naciskali uczestnika ENERGA Athletic Cup, ale na ostatnich płotkach „odjechał” rywalom i nieniepokojony finiszował jako pierwszy.

To, na co zanosiło się od dłuższego czasu, stało się faktem: Dobek złamał granicę 49 sekund, osiągając 48.84 i ustanawiając nowy, fantastyczny rekord życiowy. O przewadze podopiecznego Krzysztofa Szałacha nad pozostałymi finalistami niech świadczy fakt, że drugiemu Kanervo zmierzono czas 49.66 sekundy – w jego przypadku to także „życiówka”. – Przyznaję, że przed startem trochę ciążyła mi presja związana z liderowaniem w europejskim rankingu. Ale cieszę się, że udało się przebieg zgodnie z założeniami i bez błędów – mówił po biegu w wywiadzie dla TVP Sport nasz bohater.

Patryk musiał szybko zregenerować siły, bo już dwie godziny później wsparł kolegów ze sztafety 4×400 metrów. Zrobił to w znakomitym stylu, ponieważ po jego zmianie Polacy prowadzili z wyraźną przewagą. Niestety, na finiszu rywalowi z Francji pozwolił wyprzedzić się Karol Zalewski i biało-czerwoni musieli zadowolić się srebrnym medalem Młodzieżowych Mistrzostw Europy.

fot. Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska 

dobus