Najlepsi ambasadorzy Pomorza. Podsumowanie sezonu 2015 w roku jubileuszu SKLA.

Jesteście najlepszymi ambasadorami Pomorza – takie słowa pod swoim adresem usłyszeli od Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, zawodnicy, trenerzy i władze Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. W siedzibie klubu odbyło się podsumowanie sezonu 2015, które odbyło się w roku 70-lecia istnienia naszego klubu.

Podsumowanie sezonu dyrektor SKLA, Jerzy Smolarek rozpoczął od przypomnienia sylwetki zmarłej pod koniec grudnia najwybitniejszej w historii klubu lekkoatletki, Elżbiety Duńskiej – Krzesińskiej, po którym „Złota Elę” uczczono minutą ciszy.

Postać mistrzyni olimpijskiej z Melbourne (1956) w skoku w dal spina klamrą 70 lat SKLA. Jako pierwsza święciła międzynarodowe triumfy, a w 2015 roku stały się one udziałem kolejnych pokoleń sopockich lekkoatletów. W rywalizacji międzynarodowej, różnej rangi, wywalczyli 6 krążków, ze złotem Patryka Dobka w biegu na 400 m przez płotki na czele.

Lekkoatleci SKLA znacząco powiększyli też dorobek klubu na arenie krajowej. Ich łupem padły 24 medale,  z czego 12 zdobyli seniorzy, 2 – młodzieżowcy, 9 – juniorzy i 2 – młodzicy.  Dwa srebrne podczas Mistrzostw Polski w Krakowie wywalczyła Angelika Cichocka, która w ten sposób „zameldowała” się w SKLA (zawodniczką naszego klubu jest od początku maja). – Patrząc z perspektywy czasu, decyzja o przejściu do Sopotu była strzałem w dziesiątkę. Znalazłam tutaj życzliwych i pomocnych ludzi, a samo miasto jest piękne – mówiła halowa wicemistrzyni Europy z Pragi.

Wszyscy medaliści zostali uhonorowani przez kierownictwo SKLA i podziękowano im za ubiegłoroczne występy. Doceniono również pracę szkoleniowców – nie tylko tych, których podopieczni sięgali po laury w imprezach mistrzowskich. Jednocześnie 2016 rok jest podwójnie zobowiązujący. Po pierwsze – klub celebruje 70 lat istnienia, a po drugie – najlepiej, gdyby sukcesami na igrzyskach w Rio de Janeiro jubileusz uświetnili sami zawodnicy. – Realnie mamy teraz szanse na uzyskanie siedmiu olimpijskich nominacji. Liczymy, że co najmniej pięć z nich uda się wykorzystać, a to oznaczałoby progresję w stosunku do poprzednich igrzysk w Londynie. Poprawienie tej statystyki byłoby fantastycznym uświetnieniem jubileuszu SKLA. Pięciu naszych zawodników rywalizowało także podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Pekinie i żaden z 460 lekkoatletycznych klubów w Polsce nie miał podczas tej imprezy tak licznej reprezentacji – zauważył Jerzy Smolarek.

W 2015 roku klub po raz kolejny zorganizował Tyczkę na Molo i Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły. Zadbano o wyjątkowo mocną obsadę mityngu, sklasyfikowanego na 12. Miejscu w rankingu europejskich mityngów lekkoatletycznych. Wystartowało w nim m.in. czterech obecnych i byłych mistrzów świata. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie Partnera Głównego klubu – Grupy Lotos i Sponsora – Grupy Energa.

Podsumowanie w siedzibie klubu na Stadionie Leśnym stałą się okazją do podziękowania sportowym mecenasom SKLA. Oprócz obu koncernów, sopockich lekkoatletów wspierały Miasto Sopot i Pomorski Urząd Marszałkowski, a także Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wipol i Ziaja.

 

IMG_5897